Националната художествена академия и Софийският университет „Св. Климент Охридски“ подписаха меморандум за сътрудничество
Днес, 30 януари 2026 г., в галерия „Академия“ ректорите на Националната художествена академия и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Янков и проф. д-р Георги Вълчев подписаха Меморандум за сътрудничество между две от най-старите висши училища в България, в областта на науката, образованието и изкуствата. Документът е със срок шест години, като с него се заявява готовността за съвместна работа по създаването и провеждането на интердисциплинарни магистърски и докторски програми; разширяване и задълбочаване на връзките между академичните общности чрез създаване на продуктивна среда за обмен на опит и ресурси; създаване на общи изследователски и творчески продукти в областта на изкуствата, хуманитарните, природните науки и науките за културата.
Ректорът на НХА сподели, че в годината на 130-ия юбилей на Академията, с подписването на Меморандума се достига до „официализирането на вече съществуващото сътрудничество между Националната художествена академия и Софийския университет „Св. Климент Охридски“, като заяви увереността си, че академичният състав на двата университета ще генерира множество идеи, които да спомогнат развитието, надграждайки сътрудничеството в различни посоки.
Време е да тръгнем в посока да споделяме ресурси, експертиза, идеи, в които младите хората могат да се срещнат, и да допълват своите знания.Изработването на този официален плакет на Софийския университет от Националната художествена академия е знак, който показва, че ние можем да вървим напред в много общи посоки, включително и споделени научни проекти там, където трябва да ползваме взаимно нашата експертиза, която е на изключително високо ниво, каза проф. Вълчев.
Акцент в споразумението е насърчаването на младите учени – докторанти и постдокторанти, в
тяхното академично и творческо развитие. Сътрудничеството ще се реализира и чрез
споделяне на библиотечни, информационни и образователни ресурси, както и чрез
организиране на общи форуми и образователни инициативи, в т.ч. оказването на
взаимно експертно съдействие при оценяване на проекти и процедури по качество.
Символ на стратегическото сътрудничество стана специално изработен от
Националната художествена академия плакет, който проф. Янков връчи на проф.
Вълчев по време на подписването на Меморандума.
Графичният и пластичен проект е дело на НХА с автори доц. д-р Ненко Атанасов и гл. ас. д-р Венцислав Шишков. Плакетът е по поръчка на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и ще се връчва за заслуги и принос към Софийския университет. По време на официалното събитие доц. Атанасов сподели, че символ на концепцията е била „светлината и духовното, което е над материалното, над вещественото“ и допълни, че „вдъхновението даде едно емблематично прозорче, в купула на Софийския университет, което ние всички виждаме, минавайки покрай него. Това беше нашия непреходен символ и успяхме да го вградим в тази символика“.